
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.6 mm |
| Width | 2.98 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 30 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | BM10NB(0.8)-16DS-0.4V(51) |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 400 µm |
| Current Rating | 300 mA |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 16 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Stack Height | 800 µm |
| Mated Stacking Heights | 800 µm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Contact Pitch | 0.4 mm |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 1978
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43174
Ext.Price$0.43174
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43174 | $0.43174 |
| 10 | $0.36506 | $3.65060 |
| 25 | $0.32658 | $8.16450 |
| 50 | $0.31880 | $15.94000 |
| 100 | $0.31120 | $31.12000 |
| 300 | $0.29360 | $88.08000 |
| 500 | $0.27700 | $138.50000 |
| 1000 | $0.24793 | $247.93000 |
| 3000 | $0.23521 | $705.63000 |
| 5000 | $0.22314 | $1115.70000 |
